+48 502 033 384

usługi > barwienie aluminium

Barwienie aluminium wykonujemy nie tylko w celach dekoracyjnych. Nakładanie koloru na aluminium i jego stopy po procesie anodowania ma często głębsze znaczenie:

  • ułatwia identyfikowanie części po kolorze,
  • poprawia właściwości optyczne (barwa czarna),
  • zwiększa promieniowanie cieplne (radiatory).

 

Barwienie aluminium jest powszechnie stosowaną metodą nadawania pożądanego odcienia metalom, co pozytywnie wpływa na ich walory estetyczne. Jednak aspekt dekoracyjny to nie jedyny cel tego procesu. Nakładamy kolor na aluminium i jego stopy po procesie anodowania, aby zwiększyć promieniowanie cieplne (radiatory), poprawić właściwości optyczne lub ułatwić identyfikowanie części. Nasze usługi z powodzeniem znajdują zastosowanie w branży motoryzacyjnej, meblowej, stoczniowej czy optycznej. Klienci mają do wyboru bogatą paletę intensywnych i trwałych odcieni, w tym: żółty, złoty, czerwony, niebieski, zielony, czarny, fioletowy, tytanowy itp.

To właśnie tlenek aluminium, który powstaje w procesie anodowania, pozwala nałożyć odpowiedni kolor na wybrane elementy. Grubość zabarwionej powłoki oscyluje w granicach 1000mm, a poszczególne detale mają maksymalne wymiary: 36 x 22 x 22 cm. Wykonujemy w nich otwór technologiczny w celu doprowadzenia prądu. Na aluminiowe części z niewielką domieszką dodatków stopowych nanosimy intensywne kolory. Natomiast w przypadku dużych ilości miedzi, krzemu lub manganu pokrywamy powierzchnię metalu szarym, matowym odcieniem. Po więcej informacji zapraszamy do kontaktu.

 

Warto wiedzieć, że:

  • grubość zabarwionej powłoki wynosi od 5-30 mikrometrów,
  • barwione detale mogą mieć maksymalne wymiary: 36 x 22 x 22 cm,
  • w detalu musimy wykonać otwór technologiczny o średnicy 4,8 mm w celu doprowadzenia prądu.
Barwienie aluminium

Substancją, która umożliwia nałożenie koloru na powierzchnię, jest tlenek aluminium – wytwarza się on w wyniku przeprowadzonego wcześniej procesu anodowania. W przypadku stworzenia powłoki z tylko niewielkimi dodatkami stopowymi można uzyskać wiele intensywnych barw: żółty, złoty, czerwony, niebieski i wiele innych, również na indywidualne życzenie. Z kolei stonowane, szare i matowe odcienie powstają, jeśli warstwa aluminium ma duży dodatek innej substancji – na przykład krzemu, miedzi lub manganu. Barwienie na ciemniejszy kolor, czyli anodowanie na czarno, wymaga za to grubej powłoki tlenowej.

Proces anodowania sprawia, że powierzchnia zyskuje dodatkowe walory dekoracyjne, ale też właściwości zwiększające jej odporność na czynniki zewnętrzne i rozwój korozji. Barwienie aluminium w żadnym wypadku nie wpływa wiec na zmniejszenie zalet tego materiału, a wręcz przeciwnie – nadaje mu dodatkowych zalet. Jeśli chciałbyś dowiedzieć się więcej na temat naszych możliwości proukcyjnych, serdecznie zapraszamy do kontaktu!

Barwienie aluminium