+48 502 033 384

Cynowanie galwaniczne

Wiele z powszechnie stosowanych przedmiotów codziennego użytku, zanim trafiło do powszechnego obiegu musiało zostać odpowiednio zabezpieczonych. Obróbka powierzchniowa aluminium i miedzi, jako surowców produkcyjnych wymaga precyzyjności, by uzyskane właściwości mogły rzeczywiście wpływać na funkcjonalność produktów finalnych.

Poprawa właściwości w celach użytkowych

W celu zwiększenia wytrzymałości miedzi i aluminium, poprawy ich odporności na czynniki agresywne oraz ogólnego wyglądu stosuje się między innymi cynowanie galwaniczne, proces fizyko-chemiczny o wielu zastosowaniach i korzyściach. Cynowanie aluminium z połyskiem wykonuje się, by zabezpieczyć zarówno drobne elementy, jak i poddawane wysokiej eksploatacji elementy narzędzi i maszyn przemysłowych. Metoda ta skutkuje również w pokrywaniu powłoką ochronną tych elementów, które wykazują dużą wrażliwość na wypalanie.

Możliwości, jakie daje nowoczesna galwanizacja

Przy użyciu tego właśnie stopu, galwanizacja pozwala na dostosowanie do potrzeb grubości nakładanego stopu oraz wykorzystywanie go w procesach obróbki powierzchniowej elementów o złożonym geometrycznie kształcie. Powstała powłoka gwarantuje dobrą przewodność, stykowość, zwiększenie poślizgu, a w niektórych przypadkach pełni również funkcję antykorozyjną. Między innymi dlatego właśnie cynowanie galwaniczne z połyskiem zarówno miedzi, jak i aluminium zyskało popularność w wielu specjalistycznych sektorach, m.in. elektrotechnicznym, elektronicznym, energetycznym czy motoryzacyjnym.

Cynowanie miedzi z połyskiem stosuje się przy pokrywaniu przewodów, by poprawić ich lutowność, ochronić przed działaniem siarki w czasie gumowania i zabezpieczyć powierzchnie stykowe przed utlenieniem. Powłoki galwanizacyjne z połyskiem te można kłaść bezpośrednio na żelazo i stal; mosiądz wymaga podkładu miedzianego lub niklowego.

Wybieramy tylko sprawdzoną technologię

Cynowanie z połyskiem aluminium, miedzi i innych metali oraz ich stopów w kąpieli siarczanowej wykonujemy w oparciu o technologię firmy Schlotter, w bębnach i na zawieszkach. Kilkadziesiąt lat doświadczenia w galwanizacji, doskonalenie w tej dziedzinie i dostosowywanie działań do wymagań rynku jest gwarancją doskonałego efektu końcowego. Aktualnie to jedna z najlepszych technologii obróbki powierzchniowej na świecie.

Cynowanie

Słów kilka o cynie

Cyna znana była – podobnie jak złoto i miedź już w pierwszym okresie dziejów ludzkości. Początkowo wykorzystywano ją jako materiał do wyrobu narzędzi (stop cyny z miedzią), a w średniowieczu – do wyrobu przedmiotów i naczyń. Chętnie stosowana była w XIV-XVI w. ze względu na łatwą dostępność, niską temperaturę topnienia, dobre właściwości mechaniczne i atrakcyjną cenę. Cyna doskonale spełnia się w roli antykorozyjnej jako wierzchnia warstwa metali; ulega działaniu mocnych kwasów i stężonych, gorących wodorotlenków alkalicznych. Największe złoża cyny występują w: Indonezji, Chinach, Tajlandii, Boliwii, Malezji, Rosji, Brazylii, Birmie i Australii.

cynowanie przykład