+48 502 033 384

usługi > rutenowanie

Rutenowe powłoki galwaniczne najczęściej stosowane są w przemyśle elektronicznym, przez wzgląd na swoje właściwości mechaniczne i elektryczne. Najczęściej znajdują zastosowanie w przemyśle elektronicznym, ale też w przemyśle jubilerskim jako powłoki ochronne i dekoracyjne na metalach szlachetnych. Rutenowe pokrycia zachowują swój wygląd nawet w podwyższonej temperaturze i w bardzo kwaśnym środowisku. Chętnie wykorzystywane są jako powłoki zabezpieczające srebro przed ciemnieniem. Dzięki srebrzystobiałej barwie przypominają srebro, jednak są dziesięciokrotnie twardsze od powłok srebrnych, oraz odporniejsze na ścieranie i działanie potu.

Jakie są właściwości rutenu?

Ruten należy do grupy platynowców, podobnie jak pallad i osm, platyna, rod i iryd, . Platynowce utleniają się w wodzie, nie utleniają się natomiast w roztworach wodnych niezawierających utleniaczy . Spośród wszystkich platynowców najbardziej podatny na korozję jest właśnie ruten. Odznacza się wysoką temperaturą topnienia i kruchością, co utrudnia obróbkę litego metalu, czyli oczyszczanie i odlewanie, m.in. z tego powodu ruten stosowany jest w przemyśle przede wszystkim w postaci pokryć galwanicznych. Natomiast w temperaturze pokojowej wykazuje małą aktywność chemiczną.

Rutenowanie

Kolor a powłoka rutnowa

W wyniku pokrycia między, srebra i mosiądzu cienką warstwą rutenu otrzymamy jasną i matową powłokę. Powłoka ta jest bardzo trwała, posiada stopniu mikrotwardości (do 1200 kG/mm²). Ciekawe efekty kolorystyczne można uzyskać poprzez odpowiednie przygotowanie powierzchni metalu, która docelowo ma zostać pokryta powłoką rutenową. Ruten nałożony na matową powierzchnię da powłoką o jasnych odcieniach czerni, powierzchnia piaskowana wydobędzie z powłoki rutenowej kolor hartowanej stali, natomiast efekt głębokiej czerni otrzymamy, pokrywając rutenem powierzchnię możliwie najbardziej wypolerowaną.

Dużą popularnością cieszą się powłoki galwaniczne z udziałem stopów rutenu z renem lub z irydem – są bardzo twarde, odporne na korozję i o dużych możliwościach kolorystycznych. Galwaniczne stopy rutenu z irydem są dużo tańsze od pokryć platynowych, będąc jednocześnie bardzo do nich podobne i twardsze.

Rutenowanie przykład