Niklowanie wysokofosforowe
Właściwości mechaniczne i metalurgiczne powłoki niklowej w dużej mierze zależą od udziału fosforu. Powierzchnia niklowo-fosforowa będzie znacznie bardziej odporna na korozję od czysto niklowej. Oprócz niklowania nisko i średniofosforowego, proponujemy również niklowanie wysokofosforowe z zawartością procentową fosforu 9-15%. Wszystkie rodzaje niklowania wykonujemy w urządzeniach obrotowych i na zawieszkach.
Efekt końcowy niklowania wysokofosforowego w dużej mierze zależy od stanu powierzchni poddanej temu procesowi. Błyszcząca powierzchnia, wolna od defektów i uszkodzeń mechanicznych, pozwoli na uzyskanie najlepszych rezultatów.
Jak przygotowujemy powierzchnię poddaną procesowi niklowania wysokofosforowego?
- Żelazo i stal – odtłuszczenie chemiczne, następnie elektrolityczne, trawienie
- Miedź i stopy miedzi – po chemicznym oczyszczeniu, powierzchnię metalu aktywujemy (miedź nie działa katalitycznie)
- Stal niklowa i chromowo-niklowa – przed poddaniem jej niklowaniu wysokofosforowemu dokonujemy aktywacji we wstępnym elektrolicie niklowym
- Aluminium i stopy aluminium – poddajemy trawieniu alkaicznemu i wstępnej obróbce gruntującej (w tym celu stosujemy produkty f-y Enthone)
Ten proces może zostać przeprowadzony w celu zabezpieczenia obiektu przed rozwojem korozji, zwiększenia jego walorów dekoracyjnych, a także przygotowania powierzchni pod nałożenie powłoki galwanicznej. Wykonanie niklowania wysokofosforowego pozwala także na uzyskanie warstwy utwardzonej i o bardzo dobrej odporności na ścieranie. Z wykorzystaniem tej metody ochronną powłoką równo i precyzyjnie pokryjemy obiekty o prostych i skomplikowanych kształtach, a także miejsca trudno dostępne czy też tylko wybrane obszary na danej powierzchni.
Niklowanie wysokofosforowe nazywane jest też bezprądowym lub autokatalitycznym. Oznacza to, że warstwa zewnętrzna powstaje wskutek reakcji chemicznej i redukowania jonów niklu, bez udziału prądu elektrycznego. Możemy wykorzystać ją w wielu branżach — od motoryzacyjnej, przez lotniczą, po żywność i farmaceutyki. Kluczem do osiągnięcia satysfakcjonującego efektu jest prawidłowe przygotowanie powierzchni, które może różnić się w zależności od tego, z jakim materiałem mamy do czynienia.