Analizy rentgenowskie

Analizy rentgenowskie przeprowadzamy nowoczesnym spektometrem X-Strata 960 firmy Oxford instruments.

Dzięki temu możemy zagwarantować wysoką precyzję pomiarów grubości i składu pierwiastkowego:

  • pokryć galwanicznych i innych powłok,
  • stopów i folii.

Precyzja wykonywanych przez nas pomiarów jest porównywalna do uznanych certyfikatów wzorców wg NIST (National Institute of Standards and Technology)

W pomiarach stosujemy kalibrację empiryczną lub szybką kalibrację FP (Fundamental Parameters), co ma dodatkowy wpływ na jakość i precyzję wyników.

W przeciwieństwie do innych usług z naszej oferty, analizy rentgenowskie nie służą wytworzeniu powłoki ochronnej na obiekcie – przeprowadza się je w celu zbadania składu pierwiastkowego ciał stałych. Z pomocą tej techniki analitycznej można określić nie tylko rodzaj pierwiastków, lecz także ich stężenie w badanym obiekcie – na przykład w stopie metalu. Dzięki temu, że można wykorzystać ją w przypadku wielu typów materiałów, analiza rentgenowska jest badaniem uniwersalnym, a w dodatku prostym do przeprowadzenia, szybkim oraz nieniszczącym. Może więc zostać zastosowana w wielu dziedzinach przemysłu, na etapie kontroli procesów produkcyjnych bądź w badaniu grubości powłoki.

Do jej zalet należy doliczyć też wysoką precyzję wykonywanych pomiarów, a także brak konieczności skomplikowanego przygotowywania próbki do analizy. Fluorescencja rentgenowska, bo tak również nazywana jest ta technika, to więc skuteczna i ekonomiczna metoda badawcza, którą w naszej firmie wykonujemy z użyciem specjalistycznych urządzeń i pod okiem doświadczonych specjalistów.

 

Jaką metodę stosujemy w pomiarach?

Najlepiej sprawdza się metoda EDXRF

Jej zalety to możliwość szybkiego otrzymania wyników oraz nieinwazyjność - fluorescencja rentgenowska nie niszczy i nie uszkadza materiałów poddawanych pomiarom.

Czego możesz być pewny zlecając nam analizę rentgenowską?

Czego możesz być pewny wykonując analizę rentgenowską ?

  • Najwyższe precyzji przeprowadzonych pomiarów
  • Doskonałej identyfikacji materiałów wielopierwiastkowych od Ti22 do U92
  • Pomocy i doradztwa wykwalifikowanej kadry - specjalistów z dziedziny (w skład naszego zespołu wchodzi m.in. aż pięciu ekspertów z tytułem doktora nauk fizycznych)
  • Odpowiedniej i pełnej interpretacji otrzymanych wyników pomiarów.
 

Projekt analiz rentgenowskich jest częściowo finansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, w ramach RPO WSL 2007-2013.